V priebehu posledných rokov nepriniesol vizuálny editor WordPressu veľké zmeny. Vývojári platformy už niekoľko mesiacov pracujú na inovácii, ktorej cieľom je priniesť atraktívny obsah s čo najpohodlnejším a najjednoduchším ovládaním. Nový Gutenberg editor sa onedlho stane súčasťou jadra redakčného systému WordPress. Čo to znamená pre nás?

Čo je Gutenberg editor?

Súčasná verzia vizuálneho editora si vyžaduje množstvo krátkych HTML kódov, ktoré síce umožňujú rôzne úpravy fontu a textu priamo v editore ale zároveň  komplikujú proces napĺňanie obsahu webov. Zjednodušenie však prinesie nový page builder, ktorý dostal pomenovanie po Johannovi Gutenbergovi. Úlohou Gutenberg editora je nahradiť aktuálny WYSIWYG editor založeného na TinyMCE. WYSIWYG  je oficiálnou skratkou pre What You See Is What You Get systém, ktorý vynecháva html skratky ako <br/> a umožňuje upravovať obsah v takej forme, ako bude vyzerať v konečnej podobe na webovej stránke. Hlavné zmeny, ktoré nový Gutenberg editor prináša, sa týkajú obsahových blokov, z ktorých sa stránka skladá. Tento editor by sa podľa plánov mal stať súčasťou redakčného systému WordPress od verzie 5.0.

Gutenberg editor bude súčasťou WordPress verzie 5.0.

Čo prináša Gutenberg editora?

Hlavným cieľom Gutenberg editora je zjednodušiť používateľské prostredie, sprehľadniť editovanie obsahu a priniesť dávku kreativity do spôsobu “zalomovania” textu. Zároveň však prináša zážitok z napĺňania webu aj tým, ktorí s úpravou obsahu vo WordPresse len začínajú. Nový editor prináša okrem mnohých vychytávok najmä intuitívnosť do procesu tvorby obsahu, čím odsúva potrebu používania krátkych HTML kódov.

porovnanie aktuálneho WordPress editora a Gutenberg editora

Pre redakčný systém WordPress je implementácia Gutenberga dôležitým krokom vpred. Jeho hlavný prínos je v možnosti editovať kompletné rozloženie obsahu stránky, vrátane umiestnenia obrázkov, veľkosti a druhov fontov, podľa rôznych používateľských preferencií. 

Hlavné vlastnosti editora:

  • Ponúka nový štandardný editor, ktorý môžete použiť na vytváranie príspevkov, stránok a iných typov obsahu.
  • Štruktúra Gutenberga skladá obsah stránok do “blokov”, ktoré môžete usporiadať a prispôsobovať podľa potrieb.
  • Umožňuje rozšírené možnosti formátovania a rozloženia obsahu bez zásahu do HTML kódu.

Gutenberg editor ešte nemá finálnu podobu

Gutenberg je aktuálne postavený na javascriptovej knižnici ReactJS, ktorý je dielom vývojárov Facebooku. Nedávno však Facebook aktualizoval zmeny vo svojej licencii na MIT, čo viedlo k rozhodnutiu WordPressu prepísať Gutenberg Editor na inú java scriptovú knižnicu. Kedy sa tak stane, ešte nie je známe, avšak už teraz môžeme povedať, že táto zmena bude mať vplyv aj na oficiálne spustenie editora vo verzii redakčného systému 5.0.

Hoci sa o Gutenberg editore vie už nejaký ten piatok, jeho finálna podoba a kompletné vlastnosti nie sú známe. Vývojári systém neustále aktualizujú, implementujú nové vizuálne aj funkčné zmeny, ktoré uľahčujú prípravu na oficiálne spustenie editora. Aj z tohto dôvodu nemusíte Gutenberg editor zahadzovať, ak nefunguje správne.

Ako bude vyzerať obsah vytvorený v Gutenberg editore?

Medzi základné zmeny, ktoré so sebou prinesie Gutenberg editor patrí implementácia takzvaných blokov, v ktorých sa bude vytvárať obsah. Vo všeobecnosti by mala organizácia editora vyzerať nasledovne:

nové obsahové bloky Gutenberg editora

 

Najväčšou výhodou týchto blokov je manipulácia s obsahom priamo na stránke. Takýmto spôsobom je možné upravovať rozloženie obsahu na stránke vrátane obrázkov, typov fontov a zároveň vďaka WYSIWYG už v editore vidieť finálnu podobu živej verzie webu.

Zatiaľ dostupný len ako plugin

Gutenberg editor je zatiaľ dostupný v beta verzii. Pre tých, čo radi skúšajú nové veci, tento editor je možné doplniť na vašu stránku už teraz, a to v podobe pluginu z oficiálnej stránky WordPress. Zatiaľ síce nie je známe, kedy bude Gutenberg oficiálnou súčasťou redakčného systému WordPress, no väčšina zdrojov uvádza, že by sa tento update mohol týkať najnovšej verzie 5.0.  

Ako stiahnuť Gutenberg editor

Z toho, čo naši developeri vyskúšali, v beta verzii 5.0 redakčného systému WordPress zatiaľ nie je Gutenberg editor zahrnutý v základnom vybavení. V beta verzii 5.0 má editor ešte značné nedostatky, avšak pomerne stabilne funguje v aktuálnej verzii 4.9.6 redakčného systému WordPress.

Vývojári sa snažia čo najlepšie sprístupniť nový editor. Navrhovaný plugin je týždenne aktualizovaný a jeho používatelia môžu vyjadriť svoj názor na oficiálnych stránkach. Ak uvažujete nad inštaláciou pluginu Gutenberg editora, mrknite sa na aktuálne recenzie.

Baví nás prinášať vám stále nové informácie a prelomové novinky nielen z nášho digitálneho sveta. My sa už tešíme, kedy budeme môcť implementovať a preveriť oficiálnu verziu Gutenberg editora. Ak vás zaujímajú naše zistenia, nechajte nám váš mail. Na výmenu vám vždy pošleme novinky, ktoré vás určite budú zaujímať.